PON - PIĄ 9.00 - 17.00
733 040 111
32 307 37 50
Nowoczesna Kardiologia Kardiochirurgia Chirurgia naczyń Pulmonologia Diabetologia

Polisomnografia

Chrapanie i zaburzenia oddychania podczas snu są częstym problemem dotyczącym oddychania.

Najczęściej występują pod postacią zespołu obturacyjnego bezdechu we śnie (OBS). Dotyczą co najmniej kilku procent populacji. Polega na wielokrotnym występowaniu podczas snu okresów, w których albo przypływ powietrza przez drogi oddechowe jest zbyt mały (spłycenie oddychania), albo w ogóle go nie ma (bezdech) zakończonych wybudzeniami (najczęściej nieuświadamianymi). Wielokrotne wybudzenia (często kilkaset razy w ciągu nocy) przyczyniają się do fragmentacji snu. Bezdech przyczynia się do niedotlenienia, które niesie za sobą poważne konsekwencje dla całego organizmu. Najczęściej zgłaszanym objawem nieleczonego bezdechu we śnie jest głośne chrapnie z towarzyszącymi przerwami w oddychaniu, sen nie dający wypoczynku a w ciągu dnia występująca senność, ciągłe zmęczenie i zaburzenia koncentracji uwagi. Wielu chorych zgłasza pogorszenie funkcji intelektualnych, upośledzenie pamięci lub objawy depresji.

Polisomnografia jest to badanie śródsenne, które składa się z zapisu kilku podstawowych elementów służących do oceny snu i oddychania. Polega ono na ciągłym zapisie snu osoby badanej dzięki zapisowi czynności elektrycznej mózgu. Część oddechowa składa się z zapisu krzywej przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych oraz krzywych ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Do oceny wysycenia krwi tętniczej tlenem służy badanie pulsoksymetrem. Rytm serca ocenia się na podstawie elektrokardiogramu (EKG).

Badanie Polisomnografia w Kardio Klinice Brynów w Katowicach wykonujemy jako usługę prywatną.

tel.: 32 307 37 50

Poznaj zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii

Szanowni Pacjenci 

W trosce o Wasze i Nasze zdrowie  oraz w związku zaleceniami Centrali NFZ i Ministerstwa Zdrowia w związku z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) w Kardio Klinice Brynów w trosce o zostały wprowadzone następujące zasady:

Wizyty w klinice

Uprzejmie prosimy, aby do poradni pacjenci zgłaszali się bez osób towarzyszących, a dzieci tylko z jednym opiekunem. Prośba nie dotyczy osób niepełnosprawnych i innych sytuacji uzasadnionych

Pomiar temeratury

Każdorazowo w przypadku osobistego pojawienia się w Przychodni personel dokonana pomiaru temperatury ciała i zbierze odpowiedni wywiad.

Dezynfekcja

STOSOWANIE MASKI ZAKRYWAJACEJ USTA I NOS HIGIENICZNA DEZYNFEKCJĘ RAK PO WEJŚCIU DO PORADNI

Odstęp 2 metry

ZACHOWANIE ODSTĘPU MINIMUM 2 METRÓW OD OSÓB PRZEBYWAJACYCH W KLINICE Z WYŁĄCZENIEM BADAŃ i ZABIEGÓW