PON - PIĄ 9.00 - 17.00
733 040 111
32 307 37 50
Nowoczesna Kardiologia Kardiochirurgia Chirurgia naczyń Pulmonologia Diabetologia

Ergospirometria

Przygotowanie do ergospirometrii 

Ergospirometria (znana również jako test wysiłkowy z oceną gazów oddechowych) to specjalistyczne badanie diagnostyczne, które służy do oceny wydolności fizycznej organizmu oraz funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i oddechowego podczas wysiłku fizycznego. Jest to rozszerzenie klasycznej próby wysiłkowej, w której dodatkowo monitoruje się wymianę gazową, czyli sposób, w jaki organizm wykorzystuje tlen i wydala dwutlenek węgla podczas wysiłku. Dzięki temu badaniu możliwe jest dokładniejsze określenie, jak organizm reaguje na wysiłek fizyczny, a także wykrycie ewentualnych problemów z sercem, płucami czy metabolizmem. 

  • Główne cele ergospirometrii: 

Ergospirometria pozwala na dokładną analizę wydolności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, w tym zdolności organizmu do transportu i wykorzystania tlenu podczas wzrastającego wysiłku fizycznego. Wykorzystywana jest także przez osoby uprawiające sport do oceny postępów treningu oraz do okresowej oceny wydolności (badanie z oznaczeniem progu mleczanowego). 

  • Jak przebiega ergospirometria? 

Ergospirometria przeprowadzana jest na bieżni. W trakcie badania obciążenie jest stopniowo zwiększane poprzez wzrost prędkości lub nachylenia bieżni. Intensywność wysiłku jest modyfikowana w sposób kontrolowany, aż do momentu, gdy pacjent osiągnie granicę swojej wydolności. Podczas testu monitoruje się tętno, ciśnienie krwi, EKG, poziom nasycenia krwi tlenem oraz wymianę gazową. W trakcie testu specjalne urządzenie (spiroergometr) analizuje poprzez założoną maskę ile tlenu (O₂) pacjent zużywa i ile dwutlenku węgla (CO₂) wydycha. Dzięki tej analizie można ocenić, jak efektywnie organizm wykorzystuje tlen oraz jakie mechanizmy metaboliczne zachodzą podczas wysiłku. Istotną wartością, którą uzyskuje się z badania, jest maksymalny pobór tlenu (VO₂ max), który informuje o maksymalnej wydolności organizmu. Im wyższy VO₂ max, tym lepsza wydolność fizyczna. 

 

  • Ubiór 

Na badanie proszę zabrać wygodny strój sportowy i CZYSTE wygodne buty sportowe. Zalecamy zabranie również małego ręcznika i wody do picia. Należy usunąć z paznokci wszelkie ozdoby i lakiery (klasyczny, hybrydowy, żelowy). W placówce dostępna jest szatnia z zamykanymi szafkami i toaleta z prysznicem. 

  • Higiena 

W dniu badania należy dokładnie umyć skórę klatki piersiowej. Skóra powinna być czysta, sucha i wolna od balsamów, olejków, perfum lub innych substancji, które mogą utrudniać przyleganie elektrod. W przypadku nadmiernego owłosienia klatki piersiowej konieczne jest jego usunięcie. 

  • Dieta i aktywność 

Przed badaniem nie należy spożywać obfitego posiłku. Jeśli mierzone będzie stężenie mleczanów we krwi, należy ograniczyć spożycie cukrów na dobę przed badaniem. Należy zrezygnować ze wszelkiej aktywności fizycznej na dobę przed badaniem. 

  • Pomiar stężenia mleczanów we krwi 

Pomiar stężenia mleczanów we krwi polega na cyklicznym pobieraniu krwi z opuszka palca w trakcie badania. 

Badanie Ergospirometria w Kardio Klinice Brynów w Katowicach wykonujemy jako usługę prywatną.

tel.: 32 307 37 50

Poznaj zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii

Szanowni Pacjenci 

W trosce o Wasze i Nasze zdrowie  oraz w związku zaleceniami Centrali NFZ i Ministerstwa Zdrowia w związku z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) w Kardio Klinice Brynów w trosce o zostały wprowadzone następujące zasady:

Wizyty w klinice

Uprzejmie prosimy, aby do poradni pacjenci zgłaszali się bez osób towarzyszących, a dzieci tylko z jednym opiekunem. Prośba nie dotyczy osób niepełnosprawnych i innych sytuacji uzasadnionych

Pomiar temeratury

Każdorazowo w przypadku osobistego pojawienia się w Przychodni personel dokonana pomiaru temperatury ciała i zbierze odpowiedni wywiad.

Dezynfekcja

STOSOWANIE MASKI ZAKRYWAJACEJ USTA I NOS HIGIENICZNA DEZYNFEKCJĘ RAK PO WEJŚCIU DO PORADNI

Odstęp 2 metry

ZACHOWANIE ODSTĘPU MINIMUM 2 METRÓW OD OSÓB PRZEBYWAJACYCH W KLINICE Z WYŁĄCZENIEM BADAŃ i ZABIEGÓW